Area high school swimmers beat the heat on Monday as the Bayou District Swim League held its second meets of the 2019 season.

Week 2 swimming meets were held at the Bayou Black Pool (Terrebonne, South Terrebonne, Houma Christianm Patterson and Central Catholic), Cut Off Youth Center Pool (South Lafourche, Central Lafourche and Thibodaux) and Morgan City Pool (H.L. Bourgeois, Morgan City and Berwick).

The following are the area high school swimming results with the local winners from each event listed. 

BAYOU BLACK POOL

Team scores: Girls – Terrebonne 104, Houma Christian School 38; Terrebonne 97, South Terrebonne 69; Terrebonne 134, Patterson 6; Terrebonne 134, Central Catholic 0; South Terrebonne 130, Ellender 11; Houma Christian School 68, Ellender 19; Houma Christian School 68, Patterson 9; Ellender 41, Central Catholic 0; Houma Christian School 68, Central Catholic 0; Patterson 26, Central Catholic 0. Boys – Terrebonne 102, South Terrebonne 63; Terrebonne 128, Patterson 13; Terrebonne 124, Houma Christian School 17; Terrebonne 124, Central Catholic 25; South Terrebonne 106, Ellender 6; Houma Christian School 22, Ellender 9; Houma Christian School 21, Patterson 21; Central Catholic 45, Ellender 13; Central Catholic 42, Houma Christian School 22; Central Catholic 45, Patterson 16.

GIRLS

50-Meter Freestyle: Joy Qiu, Terrebonne, Houma Christian School

100-Meter Freestyle: Kristy Zeng, Houma Christian School

200-Meter Freestyle: Isabella Lafleur, Terrebonne

400-Meter Freestyle: Sophia Christ, South Terrebonne

200-Meter Individual Medley: Mia Ferrer, Terrebonne

100-Meter Butterfly: Isabella Lafleur, Terrebonne

100-Meter Breaststroke: Lexi Anderson, Terrebonne

100-Meter Backstroke: Elizabeth Peters, Terrebonne

200-Meter Medley Relay: Houma Christian School (Julia Ellender, Marisela Delgado, Joy Qui, Kristy Zeng)

200-Meter Freestyle Relay: South Terrebonne (Julia Pitre, Hannah Jones, Marley Dardar, Marissa Hornsby)

400-Meter Freestyle Relay: Terrebonne (Isabella Pellegrin, Lexi Anderson, Isabella Lafleur, Elizabeth Peters)

BOYS

50-Meter Freestyle: Grant Gordon, Houma Christian School

100-Meter Freestyle: Grant Gordon, Houma Christian School

200-Meter Freestyle: Daniel Martinez, Terrebonne

400-Meter Freestyle: Daniel Martinez, Terrebonne

200-Meter Individual Medley: Graham Frank, Terrebonne

100-Meter Butterfly: Eli Schion, Terrebonne

100-Meter Breaststroke: Ethan Fitzgerald, Terrebonne

100-Meter Backstroke: Eli Schion, Terrebonne

200-Meter Medley Relay: Terrebonne (Eli Schion, Ethan Fitzgerald, Graham Frank, Daniel Martinez)

200-Meter Freestyle Relay: South Terrebonne (Ethan Trosclair, Jeremiah Thibodeaux, Phillip Pham, Ron Cox)

400-Meter Freestyle Relay: Terrebonne (Ethan Fitzgerald, Daniel Martinez, Graham Frank, Eli Schion)

CUT OFF YOUTH CENTER POOL

Team scores: Girls – South Lafourche 134, Thibodaux 27; South Lafourche 127, Central Lafourche 40. Boys – South Lafourche 95, Thibodaux 73; South Lafourche 109, Central Lafourche 59.

GIRLS

50-Yard Freestyle: Claire Chiasson, South Lafourche

100-Yard Freestyle: Claire Chiasson, South Lafourche

200-Yard Freestyle: Sarah Hodson, Central Lafourche

500-Yard Freestyle: Jenna Guidry, South Lafourche

200-Yard Individual Medley: Addison Duet, South Lafourche

100-Yard Butterfly: Allie Fournier, South Lafourche

100-Yard Breaststroke: Allie Matherne, South Lafourche

100-Yard Backstroke: Allie Fournier, South Lafourche

200-Yard Medley Relay: South Lafourche (Allie Fournier, Allie Matherne, Addison Duet, Claire Chiasson)

200-Yard Freestyle Relay: South Lafourche (Emma Hebert, Isabella Lasseigne, Sara Serigny, Allie Matherne)

400-Yard Freestyle Relay: South Lafourche (Addison Duet, Ava Pitre, Allie Fournier, Claire Chiasson)

BOYS

50-Yard Freestyle: Ethan Daigrepont, South Lafourche

100-Yard Freestyle: Andrew Freeman, Central Lafourche

200-Yard Freestyle: Christian Ricouard, Thibodaux

500-Yard Freestyle: Daniel Bigger, South Lafourche

200-Yard Individual Medley: Luke Pennison, Thibodaux

100-Yard Butterfly: Christian Ricouard, Thibodaux

100-Yard Breaststroke: Gabe Hodson, Central Lafourche

100-Yard Backstroke: Kendall Smith, South Lafourche

200-Yard Medley Relay: Central Lafourche (Thomas Breakfield, “DJ” Antoine, Andrew Freeman, Gabe Hodson)

200-Yard Freestyle Relay: Thibodaux (Daelen Bourg, Grant Pennison, Luke Pennison, Christian Ricouard)

400-Yard Freestyle Relay: South Lafourche (Micah Bascle, Gabe Savoie, Destin Gisclair, Kendall Smith)

MORGAN CITY POOL

Team scores: Girls – H.L. Bourgeois 69, Morgan City 43; Berwick 79, H.L. Bourgeois 51. Boys – H.L. Bourgeois 64, Morgan City 38; Berwick 119, H.L. Bourgeois 36.

GIRLS

50-Yard Freestyle: Kristen Roten, H.L. Bourgeois

100-Yard Breaststroke: Ema Lecompte, H.L. Bourgeois

BOYS

50-Yard Freestyle: Blayne Barras, H.L. Bourgeois