Here is this week’s Alabama Sports Writers Association high school football poll:

 

CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Thompson (20); 2-0; 326

2. Hoover (8); 1-1; 269

3. Central-Phenix City (2); 2-0; 252

4. McGill-Toolen; 2-0; 224

5. Bob Jones; 2-0; 169

6. Auburn; 2-0; 148

7. Hewitt-Trussville; 1-1; 134

8. Lee-Montgomery; 2-0; 88

9. Mountain Brook; 2-0; 37

10. Spain Park; 1-1; 20

Others receiving votes: Enterprise (2-0) 14, Prattville (2-0) 12, Austin (1-1) 6, Sparkman (1-0) 3, Vestavia Hills (1-0) 3, James Clemens (0-2) 2, Oak Mountain (1-0) 2, Grissom (2-0) 1.

 

CLASS 6A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Wetumpka (24); 2-0; 333

2. Oxford (2); 2-0; 254

3. Pinson Valley (2); 1-1; 240

4. Clay-Chalkville (2); 2-0; 236

5. Spanish Fort; 1-1; 178

6. Saraland; 2-0; 156

7. Hillcrest-Tuscaloosa; 1-1; 89

8. Hartselle; 2-0; 62

9. Homewood; 1-1; 31

10. Benjamin Russell; 2-0; 28

Others receiving votes: Pelham (2-0) 19, Muscle Shoals (1-1) 15, Opelika (0-2) 15, Jackson-Olin (2-0) 12, Eufaula (1-1) 10, Bessemer City (2-0) 9, Daphne (1-1) 6, Baldwin Co. (2-0) 5, St. Paul's (1-1) 5, Selma (1-0) 4, Athens (1-0) 2, Calera (0-2) 1.

 

CLASS 5A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Briarwood (28); 1-0; 354

2. Etowah (2); 2-0; 271

3. Vigor; 1-0; 235

4. Carroll-Ozark; 2-0; 201

5. Wenonah; 0-0; 163

6. Tallassee; 2-0; 155

7. Jackson; 1-0; 125

8. Demopolis; 1-1; 81

9. St. Clair Co.; 1-1; 32

10. Sylacauga; 2-0; 29

Others receiving votes: Madison Aca. (1-1) 12, Pleasant Grove (2-0) 10, Satsuma (2-0) 10, Alexandria (1-1) 9, Ramsay (1-1) 8, Charles Henderson (0-1) 3, Greenville (1-1) 3, Boaz (2-0) 2, Citronelle (2-0) 2, Dora (1-1) 2, Hamilton (1-0) 1, Parker (1-0) 1, Scottsboro (1-0) 1.

 

CLASS 4A

Team (first-place); W-L; Pts

1. UMS-Wright (30); 2-0; 360

2. Hokes Bluff; 1-0; 266

3. Hillcrest-Evergreen; 1-1; 217

4. Dale Co.; 2-0; 175

5. Andalusia; 1-1; 174

6. Fayette Co.; 1-1; 112

7 (tie). Brooks; 1-1; 88

7 (tie). Catholic-Montgomery; 1-1; 88

9. Jacksonville; 2-0; 51

10. American Chr.; 2-0; 47

Others receiving votes: Cherokee Co. (1-0) 34, Clarke Co. (0-1) 25, W.S. Neal (0-1) 21, North Jackson (1-0) 15, Headland (2-0) 6, Williamson (1-0) 6, Childersburg (2-0) 5, Good Hope (2-0) 4, Montevallo (2-0) 4, Escambia Co. (1-0) 3, Rogers (2-0) 3, Deshler (0-2) 2, Leeds (1-1) 2, Northside (2-0) 2.

 

CLASS 3A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Randolph Co. (23); 1-0; 335

2. Saks (6); 2-0; 265

3. Piedmont; 1-0; 209

4. Mobile Chr.; 1-1; 190

5. Thomasville (1); 1-0; 184

6. Gordo; 1-1; 164

7. Wicksburg; 1-0; 105

8. Fultondale; 0-1; 88

9. Winfield; 2-0; 42

10. T.R. Miller; 1-0; 37

Others receiving votes: Pike Co. (0-1) 18, Bayside Aca. (2-0) 12, Oakman (0-1) 9, Flomaton (2-0) 8, Westminster-Huntsville (2-0) 7, Holly Pond (2-0) 6, Walter Wellborn (2-0) 6, Clements (2-0) 5, Providence Chr. (2-0) 5, Weaver (1-0) 4, Beulah (2-0) 3, St. James (1-1) 3, Sylvania (0-1) 3, Pike Road (2-0) 1, Pleasant Valley (1-0) 1.

 

CLASS 2A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Fyffe (29); 1-0; 357

2. Luverne; 1-0; 253

3. Reeltown; 2-0; 224

4. Ohatchee; 1-0; 193

5. Leroy (1); 0-1; 190

6. Ariton; 1-1; 143

7. Thorsby; 2-0; 118

8. LaFayette; 0-1; 80

9. Goshen; 0-1; 33

10. Cedar Bluff; 1-0; 27

Others receiving votes: North Sand Mountain (1-0) 25, Collinsville (2-0) 18, Abbeville (1-0) 9, Sulligent (1-1) 9, Addison (1-1) 8, Red Bay (2-0) 6, Westbrook Chr. (2-0) 6, Cleveland (1-0) 3, Aliceville (0-1) 2, Cold Springs (2-0) 2, Southeastern-Blount (2-0) 2, Cottage Hill (1-0) 1, Ranburne (1-0) 1.

 

CLASS 1A

Team (first-place); W-L; Pts

1. Lanett (21); 1-1; 324

2. Maplesville (6); 1-0; 262

3. Sweet Water (2); 0-1; 224

4. Linden; 1-0; 191

5. Marengo; 2-0; 173

6. Brantley (1); 1-0; 154

7. South Lamar; 1-0; 117

8. Elba; 1-0; 90

9. Pickens Co.; 0-1; 54

10. Georgiana; 1-1; 38

Others receiving votes: Falkville (2-0) 24, St. Luke's (1-1) 21, Isabella (1-0) 13, Millry (1-0) 6, Holy Spirit (2-0) 4, Marion Co. (2-0) 4, Mars Hill Bible (1-0) 4, R.A. Hubbard (2-0) 3, Wadley (1-0) 3, Lynn (1-0) 1.

 

AISA

Team (first-place); W-L; Pts

1. Tuscaloosa Aca. (24); 2-0; 342

2. Autauga Aca. (4); 1-1; 271

3. Monroe Aca. (2); 3-0; 253

4. Chambers Aca.; 3-0; 183

5. Escambia Aca.; 1-1; 169

6. Pike Liberal Arts; 3-0; 143

7. Bessemer Aca.; 1-2; 98

8. Lakeside; 1-1; 67

9. Kingwood; 3-0; 39

10. Springwood; 2-0; 31

Others receiving votes: Patrician (2-1) 28, Morgan Aca. (2-1) 27, Glenwood (1-2) 19, Jackson Aca. (2-0) 12, Lowndes Aca. (2-0) 12, Wilcox Aca. (2-0) 10.